כל מי שהיה בעל רישיון נהיגה במהלך העשור האחרון, יכול אולי להבחין במעין מגמה קבועה של החמרת דיני התעבורה בשורה ארוכה של תחומים ובתחומים חדשים לגמרי. מחד, הולכים המחוקקים וגורמי האכיפה ומכבידים את ידם על עבירות תנועה ישנות ומוכרות, שאכיפתן אינה נושאת פירות כנדרש והחמרת היחס כלפיהן אמורה לשפר מצב זה. מאידך, אל חיינו נכנסים עוד ועוד אלמנטים, בעיקר כאלו המבוססים על טכנולוגיות חדישות, המחייבים חקיקה ייעודית לאור השפעתם על בטיחות הנוסעים בדרך וההולכים בה. כדוגמה אפשר להביא את הטלפונים הניידים והאופניים החשמליים, שאליהם נקשרו לא מעט מקרים מצערים של פציעה ומוות, ובהמשך לכך גם החמרה של הסעיפים המתאימים בקובץ הענק של דיני תעבורה.

האם תהליך ההחמרה בכלל מוצדק?

מדי כמה חודשים, יוצאת הודעה לעיתונות עם מהלך חדש של גורמי האכיפה למלחמה בגורם שלילי כזה או אחר הקשור לעולם התעבורה, או עם שורה חדשה של סנקציות חדשות על נהגים שיפרו דיני תעבורה ספציפיים. כך למשל, לאחרונה הוחמרה האכיפה מול נהגים המסיטים את מבטם מן הדרך, כשהרציונל מאחורי מבצע אכיפה זה הוא המלחמה בתרבות שליחת הסמס תוך כדי נהיגה. מייד לאחר פרסום ההודעה, הועלו מאות פוסטים לרשת החברתית ובה מתוארים מקרים בהם אנשים שהסיטו את מבטם לשנייה אחת לכוס הקפה שאחזו בידם, קיבלו קנס של אלף שקלים.

מצד אחד, זה בהחלט יכול להיראות כמו התעמרות של גופי האכיפה באוכלוסייה, אלא שלא זה מה שעומד מאחורי תהליך ההחמרה הקבוע. הרשויות הרלוונטיות באמת מחפשות דרכים חדשות, יצירתיות ובעיקר אפקטיביות, להילחם בתופעות שונות שהולכות ומתפתחות על גבי כבישי ישראל, וללא ספק עונשים חמורים הם בהחלט כלי אפקטיבי לשליטה בהתנהגות של אוכלוסייה גדולה, מה שהופך לעניין בהחלט לגיטימי בכל הקשור לבטיחות של כולנו בדרכים. הדרך לביצוע ההחמרה היא דרך עדכון דיני תעבורה רלוונטיים, והוספת חוקים חדשים בהתאם לאתגר שאיתו מעוניין המחוקק להתמודד.

המקום שבו נכנס לפעולה עורך דין תעבורה

רבים מהנהגים הנתפסים בקלקלתם ומקבלים דו”ח, מרגישים תחושת אשמה ובעיקר תחושה שאין מוצא. החוק ברור, האירוע ברור ולכן אין מה לעשות, וצריך לעמוד ברוע הגזירה. בפועל, דיני תעבורה הם בהחלט נושא שנתון לשיפוטו של בית המשפט, וישנן עילות רבות לביטול או הקלה בדו”ח, חלקן טכניות וחלקן מהותיות. גם אם אתם מרגישים רגשות אשמה, גם אם אתם חושבים שאין מוצא וגם אם אתם חושבים שתסתדרו עם הסנקציה שהוטלה עליכם, כדאי שתדעו שישנם עורכי דין המתמחים בתחום של דיני תעבורה, ויכולים לסייע לכם להקל ברוע הגזירה. במקרים מסוימים, ניתן יהיה להגיע לפשרה עם המדינה ובמקרים אחרים יהיה צורך במשפט מלא, אבל אם עושים את זה נכון ובצורה מקצועית, יש לכם בהחלט סיבה טובה לתקווה.

המידע באדיבות עורך דין תעבורה דמיטרי אניקין.

טלפון המשרד: 03-525-4313

כתובת: אחד העם 27, תל אביב.